Stackpole Electronics Inc RNCS0603DKE5K11 (1000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 658 ratings
RNCS0603DKE5K11 main image
Model Number
RNCS0603DKE5K11
Datasheet
RNCS0603DKE5K11 PDF
Description
RES 5.11K OHM 0.5% 1/16W 0603
Resistance
5.11 kOhms
Tolerance
±0.5%
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)