Stackpole Electronics Inc RNCS0603BTE2K55 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.5 635 ratings
RNCS0603BTE2K55 main image
Model Number
RNCS0603BTE2K55
Datasheet
RNCS0603BTE2K55 PDF
Description
RES 2.55K OHM 0.1% 1/16W 0603
Resistance
2.55 kOhms
Tolerance
±0.1%
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)