Stackpole Electronics Inc RNCS0603BTE2K52 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 614 ratings
RNCS0603BTE2K52 main image
Model Number
RNCS0603BTE2K52
Datasheet
RNCS0603BTE2K52 PDF
Description
RES 2.52K OHM 0.1% 1/16W 0603
Resistance
2.52 kOhms
Tolerance
±0.1%
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)