Stackpole Electronics Inc RNCS0603BKE7K32 (1000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 895 ratings
RNCS0603BKE7K32 main image
Model Number
RNCS0603BKE7K32
Datasheet
RNCS0603BKE7K32 PDF
Description
RES 7.32K OHM 0.1% 1/16W 0603
Resistance
7.32 kOhms
Tolerance
±0.1%
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)