Stackpole Electronics Inc RNCS0402CTE10R0 (10000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.8 805 ratings
RNCS0402CTE10R0 main image
Model Number
RNCS0402CTE10R0
Datasheet
RNCS0402CTE10R0 PDF
Description
RES 10 OHM 0.25% 1/16W 0402
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Tape & Reel
Resistance
10 Ohms
Tolerance
±0.25%
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package
0402
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)