Stackpole Electronics Inc RNCS0402BKE4K75 (1000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 728 ratings
RNCS0402BKE4K75 main image
Model Number
RNCS0402BKE4K75
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RNCS0402BKE4K75 PDF
Description
RES 4.75K OHM 0.1% 1/16W 0402
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RNCS
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
4.75 kOhms
Tolerance
±0.1%
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Composition
Thin Film
Features
Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package
0402
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)