Stackpole Electronics Inc RNCP1206FTD8K06 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 791 ratings
RNCP1206FTD8K06 main image
Model Number
RNCP1206FTD8K06
Datasheet
RNCP1206FTD8K06 PDF
Description
RES 8.06K OHM 1% 1/2W 1206
In Stock : 5170
Resistance
8.06 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.059" W (3.10mm x 1.50mm)
Height - Seated (Max)
0.025" (0.65mm)