Stackpole Electronics Inc RNCP1206FTD4K53 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 843 ratings
RNCP1206FTD4K53 main image
Model Number
RNCP1206FTD4K53
Datasheet
RNCP1206FTD4K53 PDF
Description
RES 4.53K OHM 1% 1/2W 1206
In Stock : 13594
Resistance
4.53 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.059" W (3.10mm x 1.50mm)
Height - Seated (Max)
0.025" (0.65mm)