Stackpole Electronics Inc RNCP1206FTD475R In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.6 846 ratings
RNCP1206FTD475R main image
Model Number
RNCP1206FTD475R
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RNCP1206FTD475R PDF
Description
RES 475 OHM 1% 1/2W 1206
In Stock : 13713
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RNCP
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Resistance
475 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Composition
Thin Film
Features
Anti-Sulfur
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package
1206
Ratings
Size / Dimension
0.122" L x 0.059" W (3.10mm x 1.50mm)
Height - Seated (Max)
0.025" (0.65mm)