Stackpole Electronics Inc RNCP0805FTD40K2 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 717 ratings
RNCP0805FTD40K2 main image
Model Number
RNCP0805FTD40K2
Datasheet
RNCP0805FTD40K2 PDF
Description
RES 40.2K OHM 1% 1/4W 0805
In Stock : 5351
Resistance
40.2 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package
0805
Ratings
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.025" (0.65mm)