Stackpole Electronics Inc RNCP0805FTD2K49 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 782 ratings
RNCP0805FTD2K49 main image
Model Number
RNCP0805FTD2K49
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RNCP0805FTD2K49 PDF
Description
RES 2.49K OHM 1% 1/4W 0805
In Stock : 7822
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RNCP
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Resistance
2.49 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Composition
Thin Film
Features
Anti-Sulfur
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package
0805
Ratings
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.025" (0.65mm)