Stackpole Electronics Inc RNCP0603FTD2K74 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 677 ratings
RNCP0603FTD2K74 main image
Model Number
RNCP0603FTD2K74
Datasheet
RNCP0603FTD2K74 PDF
Description
RES 2.74K OHM 1% 1/8W 0603
In Stock : 11971
Resistance
2.74 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Ratings
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)