Stackpole Electronics Inc RNCP0603FTD2K70 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.6 873 ratings
RNCP0603FTD2K70 main image
Model Number
RNCP0603FTD2K70
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RNCP0603FTD2K70 PDF
Description
RES 2.7K OHM 1% 1/8W 0603
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RNCP
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
2.7 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Composition
Thin Film
Features
Anti-Sulfur
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Ratings
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)