Stackpole Electronics Inc RNCP0603FTD2K32 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 648 ratings
RNCP0603FTD2K32 main image
Model Number
RNCP0603FTD2K32
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RNCP0603FTD2K32 PDF
Description
RES 2.32K OHM 1% 1/8W 0603
In Stock : 2885
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RNCP
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Resistance
2.32 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Composition
Thin Film
Features
Anti-Sulfur
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Ratings
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)