Stackpole Electronics Inc RNCF2512DTE59K0 (4000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 615 ratings
RNCF2512DTE59K0 main image
Model Number
RNCF2512DTE59K0
Datasheet
RNCF2512DTE59K0 PDF
Description
RES 59K OHM 0.5% 1/2W 2512
Resistance
59 kOhms
Tolerance
±0.5%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)