Stackpole Electronics Inc RNCF2512DTE249K (4000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.6 848 ratings
RNCF2512DTE249K main image
Model Number
RNCF2512DTE249K
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RNCF2512DTE249K PDF
Description
RES 249K OHM 0.5% 1/2W 2512
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RNCF
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
249 kOhms
Tolerance
±0.5%
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Composition
Thin Film
Features
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package
2512
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)