Stackpole Electronics Inc RNCF2010DTC7K87 (4000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.7 803 ratings
RNCF2010DTC7K87 main image
Model Number
RNCF2010DTC7K87
Datasheet
RNCF2010DTC7K87 PDF
Description
RES 7.87K OHM 0.5% 1/3W 2010
Resistance
7.87 kOhms
Tolerance
±0.5%
Power (Watts)
0.333W, 1/3W
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.193" L x 0.094" W (4.90mm x 2.40mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)