Stackpole Electronics Inc RNCF2010DKE2M94 (1000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 855 ratings
RNCF2010DKE2M94 main image
Model Number
RNCF2010DKE2M94
Datasheet
RNCF2010DKE2M94 PDF
Description
RES 2.94M OHM 0.5% 1/4W 2010
Resistance
2.94 MOhms
Tolerance
±0.5%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.193" L x 0.094" W (4.90mm x 2.40mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)