Stackpole Electronics Inc RNCF1210DTE2R74 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 896 ratings
RNCF1210DTE2R74 main image
Model Number
RNCF1210DTE2R74
Datasheet
RNCF1210DTE2R74 PDF
Description
RES 2.74 OHM 0.5% 1/4W 1210
Resistance
2.74 Ohms
Tolerance
±0.5%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.094" W (3.10mm x 2.40mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)