Stackpole Electronics Inc RNCF1206TKW28R7 (1000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 780 ratings
RNCF1206TKW28R7 main image
Model Number
RNCF1206TKW28R7
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RNCF1206TKW28R7 PDF
Description
RES 28.7 OHM 0.01% 1/4W 1206
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RNCF
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
28.7 Ohms
Tolerance
±0.01%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Composition
Thin Film
Features
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package
1206
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)