Stackpole Electronics Inc RNCF1206TKW11K8 (1000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 708 ratings
RNCF1206TKW11K8 main image
Model Number
RNCF1206TKW11K8
Datasheet
RNCF1206TKW11K8 PDF
Description
RES 11.8K OHM 0.01% 1/4W 1206
Resistance
11.8 kOhms
Tolerance
±0.01%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)