Stackpole Electronics Inc RNCF1206FTE4K99 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 732 ratings
RNCF1206FTE4K99 main image
Model Number
RNCF1206FTE4K99
Datasheet
RNCF1206FTE4K99 PDF
Description
RES 4.99K OHM 1% 1/3W 1206
Resistance
4.99 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.333W, 1/3W
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package
1206
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)