Stackpole Electronics Inc RNCF1206DTE590K (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.7 629 ratings
RNCF1206DTE590K main image
Model Number
RNCF1206DTE590K
Datasheet
RNCF1206DTE590K PDF
Description
RES 590K OHM 0.5% 1/3W 1206
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Tape & Reel
Resistance
590 kOhms
Tolerance
±0.5%
Power (Watts)
0.333W, 1/3W
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)