Stackpole Electronics Inc RNCF1206DTE560R In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.8 618 ratings
RNCF1206DTE560R main image
Model Number
RNCF1206DTE560R
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RNCF1206DTE560R PDF
Description
RES 560 OHM 0.5% 1/3W 1206
In Stock : 16078
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RNCF
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Resistance
560 Ohms
Tolerance
±0.5%
Power (Watts)
0.333W, 1/3W
Composition
Thin Film
Features
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package
1206
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)