Stackpole Electronics Inc RNCF1206DTE124R (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.5 705 ratings
RNCF1206DTE124R main image
Model Number
RNCF1206DTE124R
Datasheet
RNCF1206DTE124R PDF
Description
RES 124 OHM 0.5% 1/3W 1206
Resistance
124 Ohms
Tolerance
±0.5%
Power (Watts)
0.333W, 1/3W
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)