Stackpole Electronics Inc RNCF1206BTE5K11 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 846 ratings
RNCF1206BTE5K11 main image
Model Number
RNCF1206BTE5K11
Datasheet
RNCF1206BTE5K11 PDF
Description
RES 5.11K OHM 0.1% 1/3W 1206
Packaging
Cut Tape
Resistance
5.11 kOhms
Tolerance
±0.1%
Power (Watts)
0.333W, 1/3W
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)