Stackpole Electronics Inc RNCF1206BTE316K (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 817 ratings
RNCF1206BTE316K main image
Model Number
RNCF1206BTE316K
Datasheet
RNCF1206BTE316K PDF
Description
RES 316K OHM 0.1% 1/3W 1206
Resistance
316 kOhms
Tolerance
±0.1%
Power (Watts)
0.333W, 1/3W
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)