Stackpole Electronics Inc RNCF1206BTC2M49 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 832 ratings
RNCF1206BTC2M49 main image
Model Number
RNCF1206BTC2M49
Datasheet
RNCF1206BTC2M49 PDF
Description
RES 2.49M OHM 0.1% 1/8W 1206
Resistance
2.49 MOhms
Tolerance
±0.1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)