Stackpole Electronics Inc RNCF0805DTE240K In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.6 666 ratings
RNCF0805DTE240K main image
Model Number
RNCF0805DTE240K
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RNCF0805DTE240K PDF
Description
RES 240K OHM 0.5% 1/4W 0805
In Stock : 272
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RNCF
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Resistance
240 kOhms
Tolerance
±0.5%
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Composition
Thin Film
Features
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package
0805
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)