Stackpole Electronics Inc RNCF0805DKE40K2 (1000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.8 668 ratings
RNCF0805DKE40K2 main image
Model Number
RNCF0805DKE40K2
Datasheet
RNCF0805DKE40K2 PDF
Description
RES 40.2K OHM 0.5% 1/8W 0805
Resistance
40.2 kOhms
Tolerance
±0.5%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)