Stackpole Electronics Inc RNCF0805DKC43K0 (1000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 837 ratings
RNCF0805DKC43K0 main image
Model Number
RNCF0805DKC43K0
Datasheet
RNCF0805DKC43K0 PDF
Description
RES 43K OHM 0.5% 1/8W 0805
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Tape & Reel
Resistance
43 kOhms
Tolerance
±0.5%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)