Stackpole Electronics Inc RNCF0805BTE82K0 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 892 ratings
RNCF0805BTE82K0 main image
Model Number
RNCF0805BTE82K0
Datasheet
RNCF0805BTE82K0 PDF
Description
RES 82K OHM 0.1% 1/8W 0805
Resistance
82 kOhms
Tolerance
±0.1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package
0805
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)