Stackpole Electronics Inc RNCF0805BKT1K50 (1000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.8 849 ratings
RNCF0805BKT1K50 main image
Model Number
RNCF0805BKT1K50
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Datasheet
RNCF0805BKT1K50 PDF
Description
RES 1.5K OHM 0.1% 1/8W 0805
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
Stackpole Electronics Inc
Series
RNCF
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Resistance
1.5 kOhms
Tolerance
±0.1%
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Composition
Thin Film
Features
Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package
0805
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)