Stackpole Electronics Inc RNCF0603TKW7K87 (1000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 669 ratings
RNCF0603TKW7K87 main image
Model Number
RNCF0603TKW7K87
Datasheet
RNCF0603TKW7K87 PDF
Description
RES 7.87K OHM 0.01% 1/10W 0603
Resistance
7.87 kOhms
Tolerance
±0.01%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)