Stackpole Electronics Inc RNCF0603FTE10R0 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 633 ratings
RNCF0603FTE10R0 main image
Model Number
RNCF0603FTE10R0
Datasheet
RNCF0603FTE10R0 PDF
Description
RES 10 OHM 1% 1/6W 0603
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Tape & Reel
Resistance
10 Ohms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.167W, 1/6W
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)