Stackpole Electronics Inc RNCF0603DKC1K50 (1000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 713 ratings
RNCF0603DKC1K50 main image
Model Number
RNCF0603DKC1K50
Datasheet
RNCF0603DKC1K50 PDF
Description
RES 1.5K OHM 0.5% 1/6W 0603
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Tape & Reel
Resistance
1.5 kOhms
Tolerance
±0.5%
Power (Watts)
0.167W, 1/6W
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)