Stackpole Electronics Inc RNCF0603BTS4K02 (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 675 ratings
RNCF0603BTS4K02 main image
Model Number
RNCF0603BTS4K02
Datasheet
RNCF0603BTS4K02 PDF
Description
RES 4.02K OHM 0.1% 1/10W 0603
Resistance
4.02 kOhms
Tolerance
±0.1%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)