Stackpole Electronics Inc RNCF0603BTE102R (5000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.8 646 ratings
RNCF0603BTE102R main image
Model Number
RNCF0603BTE102R
Datasheet
RNCF0603BTE102R PDF
Description
RES 102 OHM 0.1% 1/6W 0603
Resistance
102 Ohms
Tolerance
±0.1%
Power (Watts)
0.167W, 1/6W
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)