Stackpole Electronics Inc RNCF0603BKT49K9 (1000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.6 710 ratings
RNCF0603BKT49K9 main image
Model Number
RNCF0603BKT49K9
Datasheet
RNCF0603BKT49K9 PDF
Description
RES 49.9K OHM 0.1% 1/10W 0603
Resistance
49.9 kOhms
Tolerance
±0.1%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient
±10ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package
0603
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)