Stackpole Electronics Inc RNCF0402TTY392R (10000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 832 ratings
RNCF0402TTY392R main image
Model Number
RNCF0402TTY392R
Datasheet
RNCF0402TTY392R PDF
Description
RES 392 OHM 0.01% 1/16W 0402
Resistance
392 Ohms
Tolerance
±0.01%
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient
±5ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package
0402
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)