Stackpole Electronics Inc RNCF0402TKW1K37 (1000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 881 ratings
RNCF0402TKW1K37 main image
Model Number
RNCF0402TKW1K37
Datasheet
RNCF0402TKW1K37 PDF
Description
RES 1.37K OHM 0.01% 1/10W 0402
Resistance
1.37 kOhms
Tolerance
±0.01%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)