Stackpole Electronics Inc RNCF0402TKW1K02 (1000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 886 ratings
RNCF0402TKW1K02 main image
Model Number
RNCF0402TKW1K02
Datasheet
RNCF0402TKW1K02 PDF
Description
RES 1.02K OHM 0.01% 1/10W 0402
Resistance
1.02 kOhms
Tolerance
±0.01%
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)