Stackpole Electronics Inc RNCF0402DTE2K15 (10000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 739 ratings
RNCF0402DTE2K15 main image
Model Number
RNCF0402DTE2K15
Datasheet
RNCF0402DTE2K15 PDF
Description
RES 2.15K OHM 0.5% 1/16W 0402
Resistance
2.15 kOhms
Tolerance
±0.5%
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package
0402
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)