Stackpole Electronics Inc RNCF0402DTE10K2 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 893 ratings
RNCF0402DTE10K2 main image
Model Number
RNCF0402DTE10K2
Datasheet
RNCF0402DTE10K2 PDF
Description
RES 10.2K OHM 0.5% 1/16W 0402
In Stock : 6869
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Packaging
Cut Tape
Resistance
10.2 kOhms
Tolerance
±0.5%
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package
0402
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)