Stackpole Electronics Inc RNCF0402CTE100K (10000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 703 ratings
RNCF0402CTE100K main image
Model Number
RNCF0402CTE100K
Datasheet
RNCF0402CTE100K PDF
Description
RES 100K OHM 0.25% 1/16W 0402
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Tape & Reel
Resistance
100 kOhms
Tolerance
±0.25%
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package
0402
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)