Stackpole Electronics Inc RNCF0402BTE41R2 (10000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.7 726 ratings
RNCF0402BTE41R2 main image
Model Number
RNCF0402BTE41R2
Datasheet
RNCF0402BTE41R2 PDF
Description
RES 41.2 OHM 0.1% 1/16W 0402
Resistance
41.2 Ohms
Tolerance
±0.1%
Power (Watts)
0.063W, 1/16W
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)