Stackpole Electronics Inc RNCF0201FTE1K10 (10000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
5.0 621 ratings
RNCF0201FTE1K10 main image
Model Number
RNCF0201FTE1K10
Datasheet
RNCF0201FTE1K10 PDF
Description
RES 1.1K OHM 1% 1/32W 0201
Resistance
1.1 kOhms
Tolerance
±1%
Power (Watts)
0.03W, 1/32W
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package
0201
Size / Dimension
0.023" L x 0.011" W (0.58mm x 0.29mm)
Height - Seated (Max)
0.011" (0.28mm)