Stackpole Electronics Inc RNCF0201DTC2K94 (10000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 638 ratings
RNCF0201DTC2K94 main image
Model Number
RNCF0201DTC2K94
Datasheet
RNCF0201DTC2K94 PDF
Description
RES 2.94K OHM 0.5% 1/32W 0201
Resistance
2.94 kOhms
Tolerance
±0.5%
Power (Watts)
0.03W, 1/32W
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package
0201
Size / Dimension
0.023" L x 0.011" W (0.58mm x 0.29mm)
Height - Seated (Max)
0.011" (0.28mm)