Stackpole Electronics Inc RNCF0201DTC2K49 (10000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 708 ratings
RNCF0201DTC2K49 main image
Model Number
RNCF0201DTC2K49
Datasheet
RNCF0201DTC2K49 PDF
Description
RES 2.49K OHM 0.5% 1/32W 0201
Resistance
2.49 kOhms
Tolerance
±0.5%
Power (Watts)
0.03W, 1/32W
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.023" L x 0.011" W (0.58mm x 0.29mm)
Height - Seated (Max)
0.011" (0.28mm)