Stackpole Electronics Inc RMEF2512JT240R Bulk sales (1 piece or more)
4.9 892 ratings
RMEF2512JT240R main image
Model Number
RMEF2512JT240R
Datasheet
RMEF2512JT240R PDF
Description
RES 240 OHM 5% 1W 2512
Resistance
240 Ohms
Tolerance
±5%
Power (Watts)
1W
Features
Automotive AEC-Q200, 7C1 RoHS Exempt (100% Pb-Free)
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)